JAK SIĘ ZACZĘŁO ŚWIĘTO KOBIET W DOROŻKARNI
Wystawa prac Iwony Maj i Igi Sturlis.
Wystawa jest opowieścią dwóch kobiet o sobie, domu, rodzinie, uczuciach, o drobiazgach, z których jak Penelopa tkają świat. Na tę chwilę wychodzą ze swojej codzienności, narzuconych ról i stereotypów, tworzą obrazy, instalacje jako osobne opowieści. Chcą tym samym zachęcić innych-inne do snucia własnych, niepowtarzalnych historii. Pytają o miejsce kobiet i odkrywają, że każde wyjście poza normę, społeczny obyczaj, politykę, spotyka się w najlepszym razie, z lekceważącym wzruszeniem ramion. Chcą mówić własnym głosem i nie powierzać go innym.
Nie mniej ważna jest forma plastyczna wypowiedzi. Posługują się przedmiotami znajdowanymi na dnie szuflady, rzeczami odrzuconymi na śmietnik, techniką papier-mâche i kolażem, tworzą obiekty przestrzenne. Obrazy na płótnie, są polem degradacji i deformacji, aby odzyskana przestrzeń odkryła swoją tajemnicę. Osobista nieśmiałość sprawia, że metaforyzują opowieść, odrealniają ją. Lustro, w które patrzą, pokazuje więcej niż tylko twarz naznaczoną czasem i przemijaniem. I o tym jest opowieść zawarta w pracach Iwony Maj i Igi Sturlis na wystawie p.t. Święto Kobiet.
Integralnym elementem projektu jest muzyka wybrana przez Janusza Szydłowskiego, będąca ilustracją i komentarzem do tematu - święto kobiet. Jednodniowa prezentacja odbędzie się w Dorożkarni na Siekierkach, bo obie są mieszkankami Siekierek.
One i ich sąsiedzi zbudowali osiedle, których mieszkańcy rozpoczęli tworzyć nową opowieść miejsca jedynego w Warszawie, gdzie Wisła zapomina na chwilę o swojej dumnej stołeczności, gdzie święty Nepomucen strzeże przed powodzią, gdzie jest ulica nie tylko z nazwy - Ku Wiśle.
Zapraszamy 6 czerwca 2010 r. godz. 12-20,
Dorożkarnia, Warszawa, ul. Siekierkowska 28.
Iwona Maj i Iga Sturlis
ŚWIĘTO KOBIET TRWA. CDN